Download Work at Home Mom PLR PackFree Stuff & Giveaway

Is It More Expensive To Go On a Paleo Diet?

The paleo diet is often to be more costly than just being on a normal diet. In fact, this is one of the reasons many people do not get on it. However, the paleo diet does not necessarily have to be expensive. You just need to tailor it to your needs.

One of the requirements of the paleo diet is to consume organic foods and grass-fed meats. There is absolutely no doubt that these are more expensive than normal meats. So what do you do?

Simple. You just adapt the paleo diet to suit your lifestyle and budget. There is absolutely no need to be so strict. The rules are not written in stone. Have some flexibility. You cannot afford free range eggs? No problem. Just eat normal eggs. You can’t afford grass-fed beef? Then get the normal lean cuts of beef.

paleo diet

These options are better than just sacrificing the eggs and getting a box of doughnuts instead. Your food choices are what really matters. That is the crux of the diet. Consuming what is on the list only and not the foods that aren’t allowed. You may easily switch to organic foods when you have the money. Choosing to buy grass fed beef when you have money is way easier than giving up a life of eating junk food.

You are advised to get a large freezer to store your meats which you would be buying in bulk. No money for a freezer? No problem. Slowly save up for one. This is a one-time investment and will last you for years. You are also advised to buy your meats and groceries in bulk. This usually will result in cost savings if you do your due diligence and look for the best prices.

It is often assumed that since you are buying in bulk, you’ll spend more. This is true. However, the food will last for at least 2 weeks. So, you might only be doing grocery shopping twice a month. The difficulty arises from having enough money to spend on 2 weeks worth of grocery shopping at one go since it is a sizeable chunk of change. Yet, this is mostly an illusion.

At the end of the month you will be spending roughly the same amount if you do your shopping every 3 days or twice a month. In fact, you’ll be spending less shopping just twice a month. So, save up till you can afford to spend on grocery shopping at one go for 2 weeks. The chances of you actually seeing cost savings are highly propitious.

The paleo diet is not more expensive. It takes some adjusting to but that is only in the initial phase. Once you have money for a freezer and enough for bulk purchases, you will find that the diet is actually cheaper. Make the diet suit you and not the other way around. Adhere to the important fundamentals such as proper food choices. The frills can wait till you have cash to do so. Do not give up on this diet. It is awesome.

2 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *